KARAZİN ÜNİVERSİTESİ DENKLİK SİSTEMİ

Harkov Ulusal V.N Karazin Üniversitesi Ukrayna’nın en iyi ikinci üniversitesi olup 1804 yılında kurulmuş olan bir devler üniversitesidir. Karazin üniversitesi eğitim dili olarak Rusça, İngilizce ve Ukraynaca dillerini kullanmaktadır. Harkov Ulusal V.N Karazin Üniversitesi fiyatları lisans bölümlerine göre 2000 ile 3500 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Karazin üniversitesinde lisans, yüksek lisans, master ve doktora programlarında eğitim almaları mümkündür öğrencilerin. Karazin üniversitesi 1956 yılından itibaren yabancı uyruklulara eğitim hizmeti vermektedir ve akreditasyon seviyesi IV’tür. Yabancı uyruklulara hizmet vermesinin ardından öğrenciler için esas önemli nokta Karazin üniversitesi denklik sisteminde YÖK’ün uygunluk vermesi.

Okul şartları ve her ayrıntı dikkatlice araştırılırken sizin için en uygun olan okul seçilmelidir. Şartlar incelenirken en önemli olan ve ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu öğrencinin okumak istediği okul tarafından alacağı diplomanın Türkiye’ye geldikten sonra geçerli olup olmayacağına dikkat edilmelidir. Yurt dışında yabancı uyruklulara hizmet veren her okulun denkliği bulunmadığından ötürü bu konuda fazlası ile dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da denklik verilmesi ile üniversitenin tanınması aynı şey değildir, bundan ötürü dikkat edilip karıştırılmamalıdır. Ukrayna da bulunan Karazin üniversitesi denklik sisteminde YÖK tarafından tanınmaktadır.

YÖK tarafından en son yapılan duyuruya göre, dünya üniversiteler sıralamasında ilk 1000’de olan okullardan mezun olan öğrencilerin diplomalarına YGS ve LYS de puan şartı istemeden denklik değerlendirmesinde bulunacaktır. YGS ve LYS sınav şartı olmadan herhangi bir lise diploması ile istenilen bölüme giriş yapılabilecek olan Ukrayna’da ki okul da YÖK tarafından Karazin üniversitesi denklik listesine alınmıştır. Harkov Karazin Devlet Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000 listesinde 382. Üniversite olarak sıralamada yerini almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir