Harkov Üniversitelerine Başvuru

Harkov Üniversitelerine Başvuru

Harkov Üniversitelerine Başvuru Yapmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Ukrayna’da bulunan harkov üniversiteleri kurumlarına başvuru iki şekilde gerçekleştirilir. Birincisi ülkemizde lise mezunluğunu alan kişilerin gerçekleştirecekleri başvuru şeklidir. Diğer ise lisans öğrencilerinin gerçekleştirebilecekleri başvuru şeklidir.

Lise Mezunlarında ve Öğrencilerinde Aranan Şartlar Nelerdir?

Kişilerin eğitim-öğretim almakta oldukları liselerden mezun olmaları Ukrayna’da lisans eğitimi almanın tek şartıdır. Lisans öğrencileri eğitim almakta oldukları üniversitenin yatay geçiş olanağından faydalanarak Ukrayna’ya eğitimlerini tamamlamak için gidebilirler. Ancak ders kaybı denilen kavram ortaya çıkmaktadır. Örneğin ülkemizde ki üniversitelerden birinde matematik bölümü okuyan bir öğrenci aynı bölümü Ukrayna’da okumak isterse bölüme dair almadığı dersleri Ukrayna’da okurken vermek zorundadır. Elbette kayıp olan dersin öğrenimini görecektir. Diğer bir yandan gerek lise mezunu gerekse lisans öğrencilerinin İngilizce veya Rusça bilmesi gerekir. Her bölüm için belli bir zaman hazırlık sınıfları oluşturulur ve öğrenciler hazırlık sınıflarında dil eğitimi alarak Ukrayna’da eğitim-öğretime giriş yaparlar. Belirlenen sürenin tamamlanmasının ardından öğrencilere bölümleri ile alakalı temel dersler verilir. Bu dönem için 2. Dönem denilir ilk dönemi ise hazırlık sınıfları oluşturur.

Neden Harkov Üniversiteleri?

İlk olarak YÖK harkov üniversiteleri kurumlarına denklik verir. Yani Ukrayna’dan lisans diploması alan bir kişi Türkiye’de diplomasını tanıtabilmenin rahatlığı içerisinde olacaktır. Üniversiteler öğrenci kabulünü zorlaştırmamaktadırlar. Ayrıca ülkenin öğrenci kabul prosedürü Avrupa ülkelerinden farklılık gösterip daha basit aşamalardan geçer. Üniversitelerin hangi bölümünden olursa olsun diplomalarını alan öğrenciler AB standartlarında eğitim aldıklarını diplomaları ile kanıtlayabileceklerdir. Üniversiteye dair ne taban puan kavramı ne de ülkemizde ki gibi üniversite sınavı bulunmaz. Her isteyen her isteği bölüme gidebilir. Eğitim giderleri bölümden bölüme göre farklılık gösterip harkov üniversiteleri yıllık bazda ödeme gerektirir. 1500 veya 3000 dolar arasında bölümler dahilinde ödemeler gerçekleştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir