Cities:Skylines

Şehir kurma oyunları özellikle bizim jenerasyonun vazgeçilmez oyunlarıdır.Tabi bu 56k modemle telefon çevirme sesi çıkararak internete bağlanmaya çalıştığımız zamanlardı . Özellikle Simcity , Pharoah , Tropico biz oyun severler için bulunmaz nimetlerdi çünkü bitmeyen oyunlardı.

Cities:Skylines‘ı benzediği oyun türlerinden ayırmak çok zor değil ama 2013 yılında çıkan Simcity ‘den ayıran en önemli ve biz şehir kurma oyunlarını sevenler için aradığımız özelliği haritanın büyüklüğü.Eski Simcity oyunlarında haritanın küçüklüğü gerçekten oynanabilirlik açısından büyük zorluklar yaratıyordu çünkü şehrimizi bir türlü istediğimiz yere oturtamıyorduk. Cities:skylines  ilk başta bize küçük gelen bir haritayla başlasa da ilerledikçe etrafımızdaki arsaları satın alarak şehrimizi büyütüyor.

Oyunun bizi kendisine bağlayacak en önemli özelliği ise ikonları ve menüleri.Menüde ki kısayol tuşları ve kolay ulaşabilirlik oyunun en büyük artılarından.Eskiden şehrimizde yaşayan insanların şehir hakkındaki düşüncelerini insanlara tıklayarak öğrenirken , Cities:Skylines bu konudada bir devrime imza atmış ve zaman zaman sıkıcı olabilen twitter balonlarını yaratmış.Evet artık şehrimizde ki insanlar bizimle twitter yolundan irtibat kurabiliyorlar.

Steam Workshop
ve oyunun belki de en büyük artılarından biri Steam Workshop desteği.Oyuna daha şimdiden 9 bine yakın yükleme yapılmış ve bunların çoğu kaliteli işler.Steam’in diğer oyunları gibi istediğimiz zaman Workshopa bağlanıp istediğimiz içeriğe kolaylıkla erişebiliyoruz.Hatta insanlar Workshop ‘ta kendi marka ve binalarını modellemiş.Biz de onları indirip istediğimiz yerlere tuhafiye , manav veya kahve dükkanımızı kurabiliyoruz.

Oyunun şuan Steamden gelen haberleri ise hem Steam yöneticilerini hemde kullanıcıların yüzünü güldürür nitelikte.Cities:Skylines satışları 500 bin adetden fazla sattı.İlk çıktığı tarih 10 martta 250 bin satan oyun ; 500 bini aşkın bir rakamla şuan da yapımcısı Colossal Order Ltd. ‘yi memnun edebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir